...::Sakarya Foum::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KapıAnasayfaLatest imagesChatboxKayıt OlGiriş yap

2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek:

YazarMesaj
Alfa-x
YÖNETİCİ
Alfa-x

Nerden? : Sakarya
Puanlar :
2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Left_bar_bleue8 / 1008 / 1002009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Right_bar_bleue

Müzik Tarzı : County
Ruh Hali : 2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Icons67us2

2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Empty
MesajKonu: 2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek:   2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: I_icon_minitime8/29/2008, 14:27

2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Hadise31hg6
2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Hadise1qq3.th 2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Hadise2nt4.th

2009 EUROVISION'DA TÜRKİYE'Yİ HADİSE TEMSİL EDİYOR
Belçika'nın "Eurovision'da bizim için yarış" teklifini reddeden Hadise, Türkiye'yi temsil edecek. Kararı açıklayan TRT Genel Müdürü, "Sponsorları iyi, bu yüzden tanıtımı ucuza gelir" dedi. Akşam'ın haberine göre; TRT Eurovision için son kararını verdi ve Belçika'da yaşayan şarkıcı Hadise'nin Türkiye adına yarışacağını ilan etti. Kurumun belirlediği ismi ilk kez açıklayan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin "Düzenlediğimiz anketin sonucunu dikkate alarak bizi Hadise'nin temsil etmesine karar verdik" diye konuştu. TRT Mayıs 2009'da Moskova'da yapılacak yarışma için aday sayısını ikiye indirmiş Şebnem Ferah ile Hadise finale kalmıştı.

ŞOVU ÇOK GÜZEL
"Ben henüz Hadise'yle tanışmadım görüşmedim" diyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin neden Hadise'de karar kılındığını ise şu sözlerle anlattı; Kliplerini izledim, çok iyi şov yapıyor, güzel bir hanımefendi. Yurtdışında yaşadığı için yabancı dili de çok iyi. Bir de çok iyi sponsorları var. EMI önemli bir marka ve Hadise'nin sponsorluğunu yapıyor. EMI'ın bu konumu nedeniyle TRT'nin tanıtım konusundaki eksikliklerinin de giderileceğini düşünüyorum. Birçok şey bu sponsorluk sayesinde TRT'ye maliyeti daha az olacaktır" dedi.

RUSYA'DA YAPILACAK EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASINDA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK OLAN HADİSE, TRT'YE SUNULACAK 3 PARÇANIN DEMO KAYITLARININ TAMAMLANDIĞINI SÖYLEDİ
Beyoğlu Richmond Otel'de basın toplantısı düzenleyen Hadise, Belçika'dan yeni döndüğünü ifade ederek, orada 3 şarkıyı hazırlamak için çok çalıştıklarını, çok kısa bir sürede 3 demoyu tamamladıklarını belirtti. Parçaların Erdem Kınay, Volga Tamöz, Ozan Çolakoğlu, Fergan Mirkelam, Sinan Akçil ve Cenk Durmazel tarafından kendisine verilen besteler arasından seçildiğini anlatan Hadise, seçtikleri 3 parçanın bestecilerinin kim olduğunu açıklamadı. Hadise, "3 parçamız hazır. İsimlerini söylemiyorum. Çok mutluyum, 3 tanesini sunmalıyız TRT'ye" dedi. Şarkılardan birinde Türk müziği motifleri olduğunu belirten Hadise, bu yüzden çok duygulandığını ifade etti. Hadise, bir soru üzerine, şarkıların 3'ünün de İngilizce ve hareketli parçalar olduğunu kaydederek, parçanın İngilizce olmasını istediğini, çünkü İngilizce parçayı herkesin anlayabileceğini kaydetti. Hadise, şarkı sözlerini Belçikalı bir müzisyenle 3 gün önce yazdıklarını ve 2 gün önce de kaydettiklerini söyledi.

TRT, HADİSE'YE EUROVİSİON İÇİN 450.000 YTL VERDİ
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkiye'yi 2009 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek olan pop müzik sanatçısı Hadise'ye 450 bin YTL verdiklerini açıkladı. Meclis'te TRT hesaplarını denetleyen KİT Komisyonu görüşmelerinde Hadise'nin Eurovision için alacağı ücret de konuşuldu. Şahin, KİT Komisyon üyelerinin, "Türkiye Eurovision için ne kadar harcıyor" sorusuna Hadise'ye verilen ücreti açıklayarak yanıt verdi. Şahin, "Hadise ile 450 bin YTL'ye anlaştık. Ancak bu hanımefendinin yurt dışında bir şirketle anlaşması var ve bu şirketin tanıtım konusunda ciddi bir katkı yapacağı düşüncesindeyiz. Web sayfamızda Eurovision'da yarışması için en çok onun ismi istendi" açıklamasını yaptı.

CEBİMİZE BİR KURUŞ GİRMİYOR
Son zamanlarda Eurovision için çalışmalara ayrılan bütçeyle ilgili çeşitli haberlerin gündeme geldiğini hatırlatan Hadise, bütçeyle ilgili soruların TRT'ye sorulması gerektiğini belirtti. Hadise, "O paradan bizim cebimize bir kuruş girmiyor. Ben Türkiye'yi para için temsil etmiyorum" dedi. Hadise, Eurovision'a, bundan önceki yarışmalarla ilgili kitaplar okuyarak, performansları izleyerek hazırlandığını söyledi. Bir hayranının, "yarışmada Ermenistan ile Türkiye arasında çekişme olacağına" ilişkin değerlendirmesi üzerine de Hadise, amacının orada Türkiye'yi en güzel şekilde temsil etmek olduğunu belirtti. Sanatçı, siyasi konuların olabileceğini, ama kendisinin bu konulara girmek istemediğini ifade etti. Hadise, şarkıların İngilizce sözlerini kendisinin yazmak istediğini, daha önce albümüne koyduğu İngilizce şarkıları da kendisinin yazdığını anlattı. "Avrupa'da tanınan bir sanatçı olarak dinleyici kitlenizden oy bekliyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine de Hadise, "(Başarılı bir sanatçı olabilirsin, Eurovision'da herkes sıfırdan başlıyor) diyorlar. Orada yepyeni bir şarkı, yepyeni bir sahne ve yepyeni bir seyirciyle kendini ispatlaman gerekiyor. Ben de öyle yapacağım. Eurovision'a herkes katılamıyor, tadını çıkarmak istiyorum" diye konuştu.
Hadise, yarışmada birincilik iddiası olup olmadığına ilişkin soruya da "Ben hiç o kadar iddialı konuşmadım. Eurovision'da da 'birinci olacağız' demiyorum. Hem ben, hem de ülke hayal kırıklığı yaşar. Tabii ki ben de isterim. İnşallah birinci olursak, İstanbul'da çok büyük bir parti vereceğim" yanıtını verdi.

EUROVİSİON, HEDEFLERİMDEN BİRİ
Eurovision'un hedeflerinden biri olduğunu ifade eden Hadise, dünya çapında Türkiye'yi temsil eden çok az sanatçı olduğunu, kendisinin de onlardan biri olmak istediğini dile getirdi. Hadise, yaşadığı Belçika'dan kaç puan beklediğiyle ilgili olarak da, "Belçika'dan 12 puan bekliyorum, olmazsa geri dönmüyorum. Ben sadece Türkiye için değil, Belçikalılar için de yarışıyorum" dedi. Yarışmada "komşuculuk" yapılarak puan verildiğinin ifade edilmesi üzerine de Hadise, bunun kendisini ürkütmediğini, ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Hadise, "Şarkı iyiyse insanlar sizi seçer diye düşünüyorum" şeklinde konuştu. Hadise, Sertab Erener'in kendisini desteklediğinin hatırlatılması üzerine, Erener'den bunları duymanın çok güzel olduğunu belirtti. Hadise, Sertab Erener'in Eurovision performansının mükemmel olduğunu ve bu desteğinin kendisini gururlandırdığını söyledi. Hadise'nin menajeri Süheyl Atay da yarışma öncesi tanıtımlarla ilgili olarak, strateji belirleme konusunda çok ciddi şekilde çalıştıklarını, EMI ve Pasaj Müzik gibi 2 büyük plak şirketinin güçlerini arkalarında hissettiklerini dile getirdi. Basın toplantısında gazetecilere Belçika'dan getirdiği çikolataları ikram eden Hadise, hayatını kaybeden Serhan Şeşen için baş sağlığı dileğinde bulundu.

Hadise'nin hazırladığı 3 parça, 20-25 Aralık tarihleri arasında TRT'ye sunulacak. Bu şarkılar arasından Eurovision yarışmasına katılacak parça 30-31 Aralıkta kamuoyuna açıklanacak.

EUROVİSİON'DA PUANLAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ
Avrupa Yayın Birliği EBU'nun geçtiğimiz aylarda önerdiği jüri sistemi kabul edildi.
Sadece final gecesi uygulanacak bu sistem, yarı finallerde geçerli olmayacak.
Yeni sistemle halktan gelen oyların (televoting) belirleyiciliği yarı yarıya indirilerek jürilerin puanlamasına önem veriliyor. Jüri üyeleri her ülkenin müzik konusunda uzman kişileri arasından seçilecek. Her ülkeden 5 üyele bulunacak. Geçtiğimiz yıllarda Baltık ülkelerinin birbirlerine, eski Yugoslavya'dan ayrılan ülkelerin hepsinin Sırbistan'a oy vermesi yoğun eleştirile neden olmuştu. Avrupa'da yaşayan Türkler'in sayısının çok olması nedeniyle Türkiye'nin de haksız puan topladığı ileri sürülüyordu.

HADİSE, EUROVİSİON İÇİN İMZAYI ATTI
TRT'de Genel Müdürü Şahin, Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek olan Hadise ile ortak basın toplantısı yaptı:

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Umarım gelecek sene de bir ikinci defa birinciliği TRT olarak kazanırız. Bu anlamda gerçekten çok güveniyoruz, ama birinci olalım diye hiçbir şekilde baskı kurmak istemiyoruz" dedi. Şahin, toplantıya yoğun ilgilerinden dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek, bu yıl Moskova'da yapılacak Eurovision şarkı yarışmasına Türkiye adına Hadise'nin katılacağını hatırlattı. Hadise'nin artık TRT'nin anlaşmalı sanatçısı olduğunu ve bu seçimi yaparken bazı kıstasları göz önünde bulundurduklarını ifade eden Şahin, "Özellikle kamuoyunun görüşü çok önemliydi bizim için. Web sayfasında yaptığımız yayınla özellikle bize yapılan dönüşler Hadise'yi birinci sıraya koymuştu. Ayrıca gerek Avrupa'daki gerek Türkiye'deki performansı TRT tarafından seçilmesine neden oldu" diye konuştu. Hadise'nin 3 parça seçip TRT'ye teslim edeceğini anlatan Şahin, bunların hangi dilde olacağının kararını sanatçıya bıraktıklarını kaydetti. Şahin, şarkı dili olarak Türkçe'yi tercih ettiğini, ama şarkının İngilizce olmasında da hiçbir sakıncan bulunmadığını dile getirerek, "Bu konuda kendisini serbest bırakıyoruz" dedi. Türkiye'nin Eurovision'da bir defa birinci olduğunu anımsatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Umarım gelecek sene de bir ikinci defa birinciliği TRT olarak kazanırız. Bu anlamda gerçekten çok güveniyoruz, ama birinci olalım diye hiçbir şekilde baskı kurmak istemiyoruz. Ayrıca önemli olan Türkiye'nin en iyi şekilde temsili. Bunun için de hem Hadise'nin parçasını bize teslim ederken kihassasiyeti hem Türk enstrümanlarının kullanılması konusundaki hassasiyetimizi huzurlarınızda vurgulamak istiyorum. Çünkü Batılı tarzda bir müzik icra edelim derken kendi müziğimizden de kopmamamızı özellikle burada vurgulamak istiyorum. Bu enstrümanlar neler olabilir? Bunları hem kendileri hem menajeri oturacak beraber karar verecekler. Bu saatten itibaren biz artık hiçbir çalışmasına açıkçası müdahale etmeyeceğiz." Bir gazetecinin "Hadise'nin kıyafetiyle ilgili iddialar olduğunu" belirtmesi üzerine, Şahin, "Bugüne kadar uyguladıklarım bundan sonrası için de cevap olur herhalde. Herhangi bir müdahalede bulunmadık. Biraz önce makamdaki ziyaretindeki kadar kendisini tanıyorum. Hem şarkısına, hem kıyafetine, hem nasıl okuyacağına karışmayacağız. Böyle bir tarzımız yok" dedi.

KAZANMAK İSTEMİYORUM DESEM YALAN OLUR
Şarkıcı Hadise de Belçika'dan henüz geldiğini belirterek, "Yorgunum ama aynı anda çok mutluyum. TRT gibi ben de çok heyecanlıyım" şeklinde konuştu. Hadise, "birincilik konusunda psikolojik baskı hissediyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:"Evet, hissediyorum. Kazanmak istemiyorum desem yalan olur. Ben de Türkiye için çok güzel başarılar yakalamak istiyorum, bu bir gerçek. Ben hakikaten 2009'da inşallah kazanırım Eurovision'u, ama tabii ki olmazsa da olmaz. Umarım o zaman da siz 'Aman Hadise hiç başaramadı', 'Yok kıyafeti' yorumları gelmesin hiçbirinizden. Çünkü elimden geldiği kadar çok güzel şeyler yapmaya, başarmaya çalışacağım." Eurovision'u kariyeri açısından nasıl değerlendirdiği, bu yarışmaya yurt dışında da Türkiye'deki kadar önem verilip verilmediği sorusu üzerine Hadise “Belçika'da Eurovision'a böyle ilginin olmadığını dile getirdi.” Belçika'nın senelerdir finale kalamadığını ifade eden Hadise, "Bu yüzden onlar artık Eurovision'a daha doğal bakıyorlar, ama Türkiye'de hakikaten herkes Eurovision'la kalkıp yatıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor hakikaten. Çok güzel bir şey bu. Çünkü bunu hep beraber yaşıyoruz. Hep beraber duygulanıp gülüyoruz. Umarım Mayıs'ta da hep beraber güleriz" dedi. Hadise, bir soru üzerine şarkıyı İngilizce ve Türkçe seslendirmeyi düşündüğünü, ancak Fransızca ve İngilizce konuşmayı sevdiği için sürprizler yapabileceğini söyledi. Hadise, "Çok değişik bir şey yapmak istiyorum" diye konuştu.

BELÇİKA KISKANDI
"Türkiye adına yarışıyorsunuz. Belçika'da bu anlamda bir kıskançlık var mı?" sorusuna Hadise, "Evet var. Belçika basını her seferinde 'Neden Türkiye' diye soruyor ve 'Belçika için de Eurovision'da senin gibi bir sanatçı lazım. Maalesef seni kaçırdık' diyorlar. Ama bu benim seçimim. Ben Türkiye adına yarışmak istiyorum. Çünkü Belçika'da birkaç tane ödül aldım, orada güzel başarılar yakaladım ve bunlar gurur verici şeyler tabii ki ama Türkiye'de de bunları yapmak istiyorum. Türkiye adına da başarılar yakalamak, ödüller almak istiyorum. bu yüzden seçeneğim Türkiye'dir" karşılığını verdi. Hadise, Bir gazetenin İngilizce sorduğu soruya İngilizce yanıt verdi. Çok fazla beklentileri olan bir insan karakterine sahip olmadığını, ama burada her şeyin çok iyi olmasını istediğini ifade eden Hadise, şov da dahil her şeyin mükemmelden de daha iyi olmasını, kendisi ve Türkiye için en iyisini istediğini dile getirdi. Hadise, bir başka soru üzerine de Eurovision'a daha önce katılan herkesin çok farklı ve çok başarılı çalışmalar sunduğunu, bu sene kendisinin de TRT için çok farklı bir şey yapmak istediğini vurguladı. Soruların ardından, TRT Genel Müdürü Şahin ve Hadise sözleşme imzaladı. Toplantı salonundaki fonda kullanılan resmini görünce şaşıran Hadise, bunun 4-5 yıl önce Belçika'da ilk sahneye çıkışında çekilmiş fotoğraf olduğunu belirtti.

2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek: Liseliserserimhadise4oxsk1.th

Alıntı :
http://www.sakarya.forumdizini.com

2009 Eurovision'da Türkiye'yi Hadise Temsil Edicek:
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-